پودر سخت کننده بتن - کفپوش اپوکسی آراسته پوشش مهیا

پودر سخت کننده بتن - کفپوش اپوکسی آراسته پوشش مهیا


پودر سخت کننده بتن برای کف های بتنی

پودر سخت کننده بتن معمولاً روی سطح بتن تازه قرار داده شده برای بهبود مقاومت در برابر سایش و گاهی اوقات برای رنگ‌آمیزی سطح بتن اعمال می‌شوند. آنها با بهبود مقاومت در برابر سایش و کاهش نفوذپذیری سطح، خواص منفی معمولی بتن مانند گرد و غبار و جذب مایع را کاهش می دهند.

بیشتر بدانید در مورد:

 • پودر سخت کننده بتن چیست؟
 • فواید پودر سخت کننده بتن
 • طبقه بندی پودر سخت کننده بتن
 • مقاومت در برابر سایش و چقرمگی
 • روش ها و نرخ های کاربردی
 • ملاحظات اساسی طراحی
 • اظهارات پایانی

پودر سخت کننده بتن چیست؟

پودر سخت کننده بتن مواد ترکیبی کارخانه ای حاوی چسب سیمانی، سنگدانه ها، مواد افزودنی و سایر افزودنی ها هستند. آنها ممکن است حاوی رنگدانه های معدنی باشند یا به طور طبیعی رنگی باشند. توانایی یک ماده پودر سخت کننده بتن برای ایجاد یک سطح سایش سخت و مقاوم در برابر سایش به وجود آب آزاد کافی در سطح بتن تازه بستگی دارد تا بتواند به طور کامل خیس شود و به صورت یکپارچه در بتن پایه کار شود. فرآیند هیدراتاسیون مواد سیمانی در لرزش خشک، آب آزاد مخلوط بتن را مصرف می کند و نسبت آب به سیمان (w/c) بالاتر بتن نزدیک به سطح را حذف می کند.

پودر سخت کننده بتن - کفپوش اپوکسی آراسته پوشش مهیا

فواید پودر سخت کننده بتن

تمام طبقات تجاری، تولیدی و انباری به سطح کاری با کیفیت بالا نیاز دارند که دوام طولانی مدت، مقاومت در برابر سایش بالا، ضد گرد و غبار، نفوذپذیری کم و ایمنی را داشته باشد. در بیشتر کاربردهای صنعتی، پودر سخت کننده بتن بهترین نسبت قیمت/عملکرد را در مقایسه با عملیات یا پرداخت های بتن جایگزین دارند. ویژگی ها و مزایای اصلی ارائه شده توسط هاردنرهای پودر سخت کننده بتن عبارتند از: صرفه جویی در زمان نصب، افزایش دوام، بهبود ایمنی کشش، گزینه های زیبایی شناختی و صرفه جویی کلی.

زمان پودر سخت کننده بتن

در حالی که پودر سخت کننده بتن بر روی بتن تازه اعمال می شود، در طول کار بتن ریزی سطح در یک مرحله تکمیل می شود. سطح کف همراه با یک دال بتنی ساختمانی طی 8 تا 12 ساعت پس از قرار دادن بتن تکمیل می شود. سطح قابل راه رفتن پس از 24 ساعت و عملیات سبک پس از سه تا هفت روز امکان پذیر است.

اقتصاد پودر سخت کننده بتن

پودر سخت کننده بتن راه حل های کفپوش اقتصادی هستند که نسبت قیمت به عملکرد بسیار کارآمد را نشان می دهند. هزینه مواد اولیه و کاهش هزینه کار در طول ساخت و ساز نسبتا کم است. کاهش هزینه تعمیر و نگهداری و چرخه عمر طولانی، تعطیلی کارخانه و هزینه های عملیاتی از دست رفته را به حداقل می رساند. در مجموع، پودر سخت کننده بتن باعث صرفه جویی در هزینه کوتاه مدت و بلند مدت می شود.

دوام و مقاومت پودر سخت کننده بتن

دوام یک کف، نیاز اولیه یک کفپوش صنعتی با کیفیت است. در مورد هاردنر لرزش خشک، دوام با مقاومت سایشی روکش و چسبندگی آن به بتن پایه تعیین می شود. سطح کف لرزان خشک یک کلاهک مقاوم و محکم برای بتن فراهم می کند که توسط سایر عملیات ساختمانی آسیب نمی بیند. اعمال و پرداخت مناسب لرزش خشک تخلخل بتن را کاهش می دهد و باعث کاهش جذب روغن، گریس و سایر مواد شیمیایی و آسیب احتمالی می شود.

کف های بتنی با دوام بالا، تعمیر و نگهداری و تعمیر، تعطیلی عملیات و هزینه های کلی تاسیسات را به حداقل می رساند. به دلیل عمر طولانی و صرفه‌جویی در نصب، کف‌های بتنی با روکش لرزان خشک، شرایط کارایی بالایی را در محاسبات ارزیابی چرخه عمر (LCA) ارائه می‌کنند.

زیبایی شناسی پودر سخت کننده بتن

رنگ معمولی پودر سخت کننده بتن خاکستری است. برای سال‌های متمادی زیبایی‌شناسی در ساختمان‌های صنعتی اهمیتی اقلیت در نظر گرفته می‌شد، اما زیبایی‌شناسی به دلیل کمک به روحیه کارگران و وجهه شرکت اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. پودر سخت کننده بتن خشک نه تنها ویژگی‌های عملکردی بهبود یافته را ارائه می‌کنند، بلکه می‌توانند به طراحی زیبایی‌شناسانه تسهیلات نیز کمک کنند.

پودر سخت کننده بتن با رنگدانه های معدنی برای انواع رنگ ها، حتی سایه های رنگی بسیار روشن مانند زرد و قرمز،سبز و آبی در دسترس هستند. کف های بازتابنده نور می توانند فضای کار را روشن کنند، کارایی کار را بهبود بخشند و هزینه های روشنایی را کاهش دهند. ارزش زیبایی شناختی هاردنرهای لرزش خشک باعث افزایش روند استفاده در ساختمان های عمومی و خانه های شخصی شده است.

ایمنی پودر سخت کننده بتن

سطح کف باید به یک محیط کار ایمن در تمام انواع عملیات، از جمله شرایط مرطوب، خشک و غنی از آلاینده کمک کند. لغزش ها و زمین خوردن ها بیشتر از آلودگی های روی زمین ناشی می شود. یک کف مقاوم در برابر لغزش به ترکیبی از ایجاد یک سطح کششی ایمن و یک روال نگهداری کارآمد بستگی دارد.

پایداری پودر سخت کننده بتن

سطح کف باید به یک محیط کار ایمن در تمام انواع عملیات، از جمله شرایط مرطوب، خشک و غنی از آلاینده کمک کند. لغزش ها و زمین خوردن ها بیشتر از آلودگی های روی زمین ناشی می شود. یک کف مقاوم در برابر لغزش به ترکیبی از ایجاد یک سطح کششی ایمن و یک روال نگهداری کارآمد بستگی دارد.

پایداری

برنامه های لرزش خشک برای نصب ایمن و سازگار با محیط زیست هستند. محتوای مواد آلی فرار (VOC) کم است که به ایمنی و آتش سوزی کمک می کند. علاوه بر این، نگهداری از کف سطوح لرزش خشک آسان است، می توان از ماشین های تمیز کننده معمولی استفاده کرد. سیلرها همچنین می توانند محافظت بیشتری در برابر گرد و غبار سطح ایجاد کنند که محیط را بهداشتی و کاربر پسند می کند.

طبقه بندی پودر سخت کننده بتن

پودر سخت کننده بتن با توجه به نوع سنگدانه ای که دارند به سه گروه اصلی تقسیم می شوند:

 • سنگدانه کوارتز طبیعی
 • سنگدانه های معدنی مصنوعی (غیر فلزی).
 • سنگدانه های فلزی و آلیاژی فلزی

اجزای کل یک مخلوط لرزش خشک می تواند از 100٪ یکی از این گروه ها تا ترکیبی از برخی یا همه آنها متغیر باشد. انعطاف پذیری ترکیب گزینه هایی را با توجه به ویژگی های عملکرد و رنگ فراهم می کند. طیف گسترده ای از مواد موجود می تواند در هنگام انتخاب سخت کننده لرزش خشک مناسب، سردرگمی ایجاد کند. نوع سنگدانه تأثیر مهمی بر ظاهر کف نهایی و ویژگی های عملکردی دارد، اما هیچ استاندارد بین المللی قطعی که نوع یا محتوای سنگدانه را مشخص کند وجود ندارد.

تصمیم برای تعیین یک نوع لرزش خشک به عوامل مختلفی از جمله وضعیت سرویس، دوام، زیبایی و هزینه بستگی دارد. برای کاربردهای صنعتی، بهترین راهنما برای تعیین کننده ها، مقایسه خواص مقاومت در برابر سایش محصولات است.

بیل مکانیکی روی یک کف بتنی با پودر سخت کننده بتن:

 • مقاومت در برابر سایش و چقرمگی
 • مقاومت در برابر سایش

مقاومت در برابر سایش توانایی سطح برای مقاومت در برابر سایش ناشی از مالش، غلتش، لغزش، برش و تا حدی نیروهای ضربه است. مکانیسم‌های سایش پیچیده هستند و ترکیبی از اعمال مختلف توسط اجسام مختلف می‌تواند در بسیاری از محیط‌ها رخ دهد – از لاستیک‌های کامیون، پالت‌ها، ترافیک پا و ضربه.

مقاومت سایشی کف به ترکیب مواد و نحوه نصب آن بستگی دارد. سختی و چقرمگی مواد به سختی سنگدانه و ترکیب ترکیب بستگی دارد. سختی معدنی با استفاده از مقیاس Moh اندازه گیری می شود که در آن ده بالاترین مقدار است که توسط الماس نشان داده می شود و یک کمترین مقدار نشان دهنده سختی تالک است.

پودر سخت کننده بتن - کفپوش اپوکسی آراسته پوشش مهیا

EN 13892 روش های تست

برای مقاومت در برابر سایش رایج ترین روش تست در اروپا در EN 13892-4 توضیح داده شده است. تست BCA سایش را توسط چرخ های فولادی در یک بار مشخص برای تعداد معینی چرخه ایجاد می کند.

حداکثر عمق سایش اندازه گیری می شود. بر اساس نتایج آزمایش‌ها، سطوح کف به کلاس‌های AR0,5 – AR6 (EN 13 813) طبقه‌بندی می‌شوند. کلاس AR2 معمولاً حداقل مورد نیاز برای کفپوش های صنعتی است.

روش دیگر برای تعیین مقاومت سایشی تست بومه است. طبق این روش (EN13892-3) سطح کف روی یک صفحه فولادی دوار فشار داده می شود. بین نمونه آزمایش و ورق فولادی از ماسه ساینده استفاده می شود.

سختی پودر سخت کننده بتن

ترافیک سنگین صنعتی و قرار گرفتن در معرض عملیاتی به چیزی بیش از سایش ساینده منجر می شود. ضربه ها، تغییرات دما، نیروهای فشاری و ارتعاشات ناشی از منابع مختلف می توانند فشار سنگینی را تحمیل کنند. چقرمگی کلی و توانایی کف برای مقاومت در برابر تنش های رایج تأثیر قابل توجهی بر عمر کف دارد.

چقرمگی را می توان به عنوان “منطقه تحت تنش / منحنی کرنش” اندازه گیری کرد و نشان دهنده ظرفیت جذب انرژی ماده قبل از گسیختگی است. کلاس‌های مقاومت فشاری و مقاومت خمشی این ماده، نشانه خوبی برای چقرمگی یک طبقه است و می‌توان از آن برای مقایسه سخت‌کننده‌های لرزش خشک استفاده کرد.

روش ها و نرخ های کاربردی پودر سخت کننده بتن

پودر سخت کننده بتن به عنوان یک ترکیب خشک بر روی سطح بتن تازه اعمال می شود، کاربرد با استفاده دستی یا مکانیکی انجام می شود. اعمال دستی معمولاً پس از گیرش اولیه و شناور شدن بتن کامل می شود. کاربرد مکانیکی معمولاً بلافاصله پس از قرار دادن بتن، قبل از اینکه گیرش اولیه بتن انجام شود، انجام می شود.

ضخامت نهایی یک تکان خشک باید 2 تا 3 میلی متر باشد. میزان کاربرد لازم برای دستیابی به این امر به چگالی ظاهری لرزش خشک بستگی دارد. استفاده نهایی از کف و نوع پودر سخت کننده بتن میزان کاربرد معمولی را مشخص می کند. نرخ‌های متغیر را می‌توان در یک ساختمان متناسب با کاربری‌های مختلف در مکان‌های مختلف مشخص کرد.

کاربرد مکانیکی برای کاربردهای 5 کیلوگرم بر متر مربع ایده آل است و به دلیل پتانسیل فرورفتن سنگدانه ها در بتن پلاستیکی، برای کاربردهای کمتر توصیه نمی شود.
سطح دال میزان معمول استفاده با دست 4 تا 5 کیلوگرم بر متر مربع است. نرخ بالاتر ممکن است (تا 7 کیلوگرم بر متر مربع)، اما به شدت به شرایط محل، فرمول بتن و محتوای آب در بتن بستگی دارد. نرخ کاربرد بالاتر با دست به بهترین وجه با استفاده از دو مرحله انجام می شود.

ملاحظات اساسی طراحی پودر سخت کننده بتن

برخی از شرایط محیطی و مخلوط‌های بتن با نسبت w/c پایین می‌توانند نصب متوسط و بالا را بسیار دشوار کنند و باید در مراحل برنامه‌ریزی به دقت مورد توجه قرار گیرند. نسبت w/c مخلوط بتن باید حداقل 0.50 باشد تا مقدار آب کافی برای هیدراتاسیون سختی گیر تامین شود. مخلوط‌های بتنی برای کف‌های داخلی نباید شامل حباب هوا باشد و باید هوای محبوس شده اندازه‌گیری شده بیش از 3٪ باشد.

پودر سخت کننده بتن معمولاً برای کف های فوق مسطح توصیه نمی شوند. روش اعمال و فرآیند تکمیل، دستیابی به تحمل‌های حیاتی کف مورد نیاز برای کف‌های فوق‌فلت را دشوار می‌کند.
پودر سخت کننده بتن مستقیماً روی کف بتن تازه در انبار پخش می شوند

اظهارات پایانی

برای به پایان رساندن کفپوش پودر سخت کننده بتن درجه یک نیاز به برنامه ریزی، هماهنگی و کنترل دقیق دارد. مخلوط بتن باید یکنواخت باشد و برنامه تحویل بتن به محل باید کنترل شده و مستمر باشد. شرایط محیطی بر رطوبت سطح بتن و در نتیجه کاربرد و کیفیت محصول تأثیر می گذارد. مراحل نهایی نهایی شناور و ماله کشی برقی باید کاملاً زمان بندی شوند. در نهایت، عمل آوری مناسب بتن برای خواص نهایی دال و پودر سخت کننده بتن بسیار مهم است.

یک پیمانکار با تجربه کفپوش بتنی که تنوع و جزئیات بتن ریزی را درک کرده و از تجهیزات مناسب استفاده می کند، نقش اساسی در نصب موفقیت آمیز دارد. پیمانکاران حرفه ای از یک سیستم کنترل کیفیت، از جمله طرح قرار دادن و اسناد کاری استفاده می کنند. گزارش باید اطلاعاتی از زمان‌بندی، نرخ‌های کاربرد و حوادث در کار برنامه ارائه دهد.

پودر سخت کننده بتن یک پوشش اقتصادی و بادوام برای کف های بتنی صنعتی فراهم می کند. برای برآوردن نیازهای عملکردی و زیبایی شناختی، پایان می تواند متفاوت باشد. مانند تمام محصولات ساختمانی، نصب مناسب برای عملکرد کلی بسیار مهم است. انتخاب بهترین محصولات و پیمانکار نصب منجر به کفپوش بتنی می شود که از عملیات و سطح کار طولانی مدت، به راحتی نگهداری و ایمن پشتیبانی می کند.

امکان ارسال نظر وجود ندارد!