کفپوش آنتی استاتیک

کفپوش آنتی استاتیک


تاثیر کفپوش  آنتی استاتیک کانداکتیو بر صنعت الکترونیک و صنایع حساس به بار الکتریسیته ساکن

آراسته پوشش مهیا ذاتاً شرکتی متکی به فناوری پیشرفته است، که در عین نوآوری وعملکرد بسیار مفید، عموماً کمک یار و راهنمای شرکت ها و صنایع حساس به الکتریسیته ساکن است.در این مقاله نحوه عملکرد کفپوش آنتی استاتیک، اصول اولیه بار الکتریسیته ساکن  و تخلیه های الکترواستاتیک  برای حذف بارهای ساکن را توضیح می دهیم.
تخلیه الکتریسیته ساکن، که می تواند به راحتی مدارهای الکترونیکی حساس را مختل یا از بین ببرد، عامل رایجی است که تجهیزات الکترونیکی باید در برابر آن محافظت شوند. بار الکتریسیته ساکن با این واقعیت که برخی از قطعات الکترونیکی ممکن است در اثر تخلیه بار الکتریسیته ساکن  آسیب ببینند، حساسیت پیدا میکند. با این حال، آیا می دانستید که تنها تردد یک فرد  بر روی  سطح کف معمولی  می تواند در مواقعی تا 3000 ولت برق تولید کند؟

با وجود این حساسیت ها ، صنعت الکترونیک هر ساله مقادیر قابل توجهی هزینه را به دلیل آسیبی که در اثر بار الکتریسیته ساکن در جریان تولیداتفاق میافتد متقبل میشود. برای محافظت در برابر بار الکتریسیته ساکن، مهندسین فعال  در این بخش بایدکفپوش انتی استاتیک را به عنوان بخش غیر قابل حذف فضای تولید در نظر داشته باشند.
برای اطمینان از اینکه کفپوش نیازهای آنتی استاتیک یک صنعت را برآورده می کند، لازم است که فعالیت عملیاتی نحوه عملکرد کفپوش آنتی استاتیک برای از بین بردن این تهدید و نقش عوامل دیگر مانند لباس آنتی استاتیک پرسنل، مچ بند آنتی استاتیک ، کفش آنتی استاتیک مورد ارزیابی قرار گیرد.

شارژ استاتیک چگونه ایجاد می شود؟

به عبارت ساده تر، حرکت بین دو سطح می تواند بار الکتریکی ایجاد کند که حداقل یک سطح در برابر جریان الکتریکی مقاومت بالایی دارد. بار الکتریکی تولید شده تا زمانی که بتواند توسط جریان الکتریکی یا تخلیه الکتریکی ازبین برود باقی می ماند.
اگر بار استاتیک ذخیره شده به اندازه کافی قابل توجه باشد، هنگامی که یک جسم باردار به یک جسم رسانا یا زمین نزدیک می شود، بار اضافی بین دو جسم جریان می یابد و خنثی می شود. این پدیده یک تخلیه الکترواستاتیک است که ممکن است یک جرقه قابل مشاهده ایجاد کند.
اگر جسم باردار یک شخص باشد، فرد یک شوک ساکن خفیف را تجربه می کند. با این حال، اگر تخلیه الکترواستاتیک از یک قطعه از تجهیزات الکترونیکی حساس عبور کند، می تواند آسیب جبران ناپذیری ایجاد کند.
در حالی که این پدیده پیامدهای زیانبار آشکاری برای صنعت الکترونیک دارد، اما مکان‌های متنوعی نیز وجود دارد. که تجهیزات الکترونیکی حساس باید در برابر تخلیه‌های الکترواستاتیک محافظت شوند. برای نام بردن از چند مورد، صنعت مراقبت های بهداشتی از تعداد زیادی تجهیزات الکترونیکی حساس نجات دهنده زندگی استفاده می کند. صنعت هوانوردی باید اطمینان حاصل کند که ماشین آلات آن بدون نقص کار می کند تا هواپیماها را در هوا نگه دارد. و هر گونه امکانات حساس مانند مرکز داده یا اتاق تمیز.
در محیط‌هایی که گازها، حلال‌ها یا گرد و غبار قابل اشتعال وجود دارد، تخلیه‌های الکترواستاتیکی می‌توانند منبع احتراق خطرناکی باشند! این احتمال بیشتر در صنایع مهمات و نظامی رایج است، اما می تواند در هر محیط تحقیق وتوسعه، تولید یا مراقبت های بهداشتی که در آن عناصر قابل اشتعال وجود دارد، نگران کننده باشد.

درک مقاومت الکتریکی

سرعت پراکندگی بار الکتریکی توسط مقاومت الکتریکی ماده کنترل می شود و بر حسب اهم اندازه گیری می شود. مقدار مقاومت الکتریکی مستقیماً به رسانایی ماده و توانایی حرکت بارها به خارج از منطقه مربوط می شود. اساساً، هرچه مقاومت کمتری وجود داشته باشد، سریعتر شارژ را می توان حذف کرد.
برای اهداف ضد الکتریسیته ساکن، طبقات به دسته های مختلفی تقسیم می شوند که بستگی به سرعت الکتریسیته درآنها دارد. موادی که کمترین مقاومت را دارند به عنوان رسانا تعریف می‌شوند که به سمت طبقات اتلافی حرکت می‌کنند که اجازه می‌دهند الکتریسیته با سرعت کنترل‌شده عبور کند و طبقاتی که در مقاوم‌ترین انتهای طیف قراردارند، عایق نامیده می‌شوند.
یک راه خوب برای اندیشیدن به این موضوع این است که یک کابل الکتریکی را به تصویر بکشید، با یک فلز بسیاررسانا در وسط که الکتریسیته می‌تواند با سرعتی سریع از آن عبور کند، در مقایسه با سیم‌کشی پلاستیکی بیرونی که عایق است و برق از طریق آن نمی‌تواند جریان داشته باشد.

نحوه عملکرد کفپوش های رزین ضد الکتریسیته ساکن

کفپوش ضد الکتریسیته ساکن، پرسنل را در حین حرکت در محل زمین می‌کنند و از تجمع سطوح آسیب‌رسان باراستاتیکی جلوگیری می‌کنند. این امر با ساخت یک کفپوش طراحی شده برای انتقال ایمن شارژ از یک فرد به یک نقطه ارتینگ مشخص به دست می آید. در عمل چندین راه وجود دارد که می توان این کار را انجام داد. ما بر روی یکی ازمحبوب ترین و موثرترین روش ها تمرکز خواهیم کرد.

این فرآیند با یک پوشش رزینی شروع می شود که مواد رسانای تخصصی را در کف قرار می دهد. این مواد هنگامی که پاهایشان با آنها تماس پیدا می‌کند، بار را از افرادی که روی سطح زمین راه می‌روند، می‌گیرند و این یک واکنش زنجیره‌ای را آغاز می‌کند که منجر به حذف بار از ناحیه می‌شود. سپس، بار به یک آغازگر رسانا برخورد می کند که با کربن پر شده است تا سطح مقاومت بسیار پایینی را تضمین کند. در نهایت، شارژ سپس به یک نوار مسی مدفون در زیر پوشش کف که به یک نقطه ارتینگ(چاه ارت) ایمن متصل است برخورد می کند.

مهم است که به یاد داشته باشید که این یک سناریوی ایده آل است و ممکن است در عمل مراحل کمتر یا بیشتر وجود داشته باشد. می توان کفی ساخت که بار ساکن را بدون استفاده از نوار مسی از بین می برد، اما به اندازه کفی که انجام می دهد رسانا نخواهد بود.

شبکه های مسی

شبکه های مسی زیر پرایمر بخش مهمی از فرآیند هستند، زیرا نصب این نوار به رسانایی بسیار بیشتر سیستم کفپوش کمک می کند. برای تشخیص نقشی که نوار بازی می کند، درک تأثیر آن بر مقاومت سطح مهم است. مقاومت در برابر زمین از یک نقطه زمین ثابت روی زمین اندازه گیری می شود. فاصله از نقطه اندازه گیری تا نقطه زمین باید مشخص شود، اگراینطور نیست، باید فرض کرد که می تواند در هر نقطه از زمین باشد.
این تأثیر عمده ای بر نیاز به شبکه مسی دارد، زیرا برای موادی که رسانا نیستند، با افزایش فاصله بین نقاط اندازه گیری، مقاومت اندازه گیری شده افزایش می یابد. بنابراین، مقاومت سطح در یک طبقه تغییر نخواهد کرد زیرا الکترودها با فاصله ثابتی از هم فاصله دارند، بنابراین با حرکت الکترود از نقطه زمین بیشتر مقاومت در برابر زمین افزایش می یابد.
برای مبارزه با این، یک شبکه مسی رسانا اندازه نقطه زمین را افزایش می دهد و اطمینان می دهد که تمام قسمت های کف به نقطه زمین نزدیک هستند. شبکه باید پیوسته باشد تا بتواند کار کند، و تمام محفظه های شبکه باید به نحوی متصل و/یا به زمین متصل شوند. این امر در عمل ممکن است باعث ایجاد عوارضی در حین اجرای پروژه کف سازی شود. یکی از عوارض احتمالی این است که درزهای انبساط ممکن است جریان نوار را بشکنند.

الزامات چاه ارت

نقطه اتصال به زمین به سادگی یک اتصال الکتریکی است که به هر باری که به کف منتقل شده است اجازه می دهد تا با خیال راحت به زمین فرار کند. بدون زمین، کف را نمی توان ضد الکتریسیته ساکن در نظر گرفت زیرا هر باری که وارد آن شود به سادگی در کف جمع می شود.
در عمل، روش معمول برای ایجاد یک نقطه اتصال زمین قابل اعتماد، اتصال به سیستم ارت موجود تاسیسات است. یک نقطه ارت در هر 200 متر مربع در بیشتر موارد باید کافی باشد، اما الزامات دقیق باید توسط یک مهندس برق مشخص شود تا اطمینان حاصل شود که اندازه گیری های مقاومت یا مقاومت در برابر زمین برای کار مورد نظر مناسب است.

لباس آنتی استاتیک

بسیار مهم است که پرسنل در محل لباس مناسب بپوشند تا احتمال اینکه هر گونه هزینه ای که در داخل فرد ایجاد می شود به طور ایمن ثابت شود، افزایش یابد. در برخی از تاسیسات، کارمندان از بند های مچ دستی استفاده می کنند که مستقیماً به نقاط اتصال به زمین متصل می شوند تا در اسرع وقت شارژ را حذف کنند. با این حال، در حالی که موثر است، این همیشه یک رویکرد عملی نیست،زیرا بند ها می توانند برای شخصی که آنها را می پوشند بسیار محدود کننده باشند. برای استفاده حداکثری از پوشش ضد الکتریسیته ساکن، هرکسی که روی سطح آن راه می‌رود باید کفش‌های خاصی برای دفع الکترواستاتیک بپوشد. بدون این کفش های تخصصی، شارژ استاتیک را نمی توان به طور قابل اعتمادی زمین کرد.

 

کفپوش آنتی استاتیک با خاصیت ضد لغزش

بسته به ماهیت عملیات تاسیسات، کفپوش آنتی استاتیک نیز ممکن است نیاز به رعایت الزامات ضد لغزش برای محافظت در برابر خطرات لغزش داشته باشد. پوشش های تخصصی کف ضد الکتریسیته ساکن با مشخصات بافتی سطوح ایمن و ضد لغزش را برای این محیط های کاری خاص ایجاد می کند و از رفاه و ایمنی کاربران محافظت می کند.

امکان ارسال نظر وجود ندارد!