کفپوش پلی اورتان چیست؟

کفپوش پلی اورتان چیست؟

کفپوش پلی اورتان چیست؟

کفپوش پلی یورتان یا PU، مواد پوششی است که به عنوان جایگزینی برای استفاده در صنایع سنگین توسعه یافته و از آن زمان به یک ماده کفپوش کاملاً رایج تبدیل شده است. کفپوش PU در درجه اول به داشتن تنوع رنگ و براق عالی شناخته شده و خواص استثنایی آن به این دلیل است که نسبت به اپوکسی انعطاف پذیرتر است. اساسا پوشش های پلی اورتان مقاومت بالایی در برابر سایش، مواد شیمیایی، آتش سوزی و ولتاژ بالا دارند. کفپوش PU به دلیل ویژگی های عالی آن برای مصارف صنعتی بسیار توصیه می شود و به ویژه برای صنایع شیمیایی و غذایی، آزمایشگاه های تجاری، پزشکی و کفپوش های خدمات عمومی مناسب است. علاوه بر این، خواص زیبا و صاف پلی یورتان نیز آن را به بهترین گزینه برای ایجاد یک کف مسطح بدون درز انبساط تبدیل می کند. کفپوش پلی اورتان جایگزینی برای کفپوش اپوکسی است. هنگامی که در نتیجه اختلاط دو جزء با هم پخت می شوند، کفپوش های پلی یورتان می توانند یک جزئی (خوش رطوبتی) یا دو جزئی باشند.

تفاوت کفپوش پلی یورتان و اپوکسی

  • انعطاف پذیر در مقابل سفت و سخت

به طور کلی تفاوت اصلی بین کفپوش پلی اورتان و کفپوش اپوکسی این است که اولی بسیار انعطاف پذیر و الاستیک است، در حالی که دومی سفت و سخت و سنگین است. این باعث می شود که پوشش های PU در برابر خراش و شوک حرارتی مقاوم تر شوند.

  • مقاومت در برابر مواد شیمیایی

به عنوان مثال: کفپوش PU دارای مقاومت بالایی در برابر مواد شیمیایی طبیعی، اسید لاکتیک است. این ویژگی همان چیزی است که کفپوش پلی اتیلن را به بهترین گزینه در صنعت فرآوری مواد غذایی تبدیل می کند زیرا کفپوش با درجه مواد غذایی است. اما کفپوش اپوکسی در برابر اسیدهای لاکتیک مقاومتی ندارد و در هنگام تماس با درجه ای از خوردگی و زرد شدن مواجه می شود.

  • حساسیت به رطوبت

زمانی که صحبت از رطوبت به میان می آید، کفپوش PU به دلیل خاصیت انعطاف پذیری، مقاومت بهتری نسبت به اپوکسی در برابر رطوبت دارد.

  • پایداری UV

برخلاف کفپوش اپوکسی، پلی اورتان به دلیل پایداری بالاتر در برابر اشعه ماوراء بنفش شناخته شده است. این بدان معنی است که کفپوش در معرض نور ماوراء بنفش یا نور خورشید زرد نمی شود. این مزایا را برای کاربران به ارمغان می آورد زیرا کفپوش PU معمولاً پس از نصب تعمیر و نگهداری کم است.

کفپوش پلی اورتان چیست؟

رایج ترین انواع کفپوش پلی اورتان

  • پوشش های کف به کار رفته با غلتک و اسکاج
  • روکش های شفافی که برای محافظت از سطوح در برابر خراش استفاده می شوند.
  • لاک برای کف چوبی
  • کف های ضخیم تر با ماله به ضخامت 2-3 میلی متر اعمال می شوند.
  • کف پلی اورتان بر پایه سیمان اغلب در ضخامت های تا 1 سانتی متر اعمال می شوند.
  • در مقایسه با کفپوش های اپوکسی، نرم تر هستند و خاصیت ارتجاعی بیشتری دارند.

کفپوش پلی یورتان

شاید برای شما این سوال ایجاد شود که اینگونه کفپوش ها را کجا نصب کنیم؟ ما اغلب شاهد استفاده از کفپوش های PU در کاربردهایی هستیم که ممکن است اپوکسی مناسب نباشد. شاید گسترده ترین استفاده از پلی یورتان ها در پارکینگ های چند طبقه باشد. به دلیل خاصیت کشسانی پوشش، می توانند به عنوان یک لایه ضد آب برای هر طبقه عمل کنند. کفپوش های پلی اورتان برای استفاده در فضای باز نیز مناسب هستند. اپوکسی در برابر اشعه UV خورشید مقاوم نیست ، اما پلی یورتان های آلیفاتیک مقاوم هستند. پوشش های کف پلی اورتان آلیفاتیک انعطاف پذیر هستند، که آنها را به یک راه حل عالی تبدیل می کند زمانی که می خواهید پوشش به عنوان یک سطح ضد آب در بالای محافظ کلی بتن عمل کند.

شرکت آراسته پوشش مهیا در بسیاری از پارکینگ های فضای باز، بارهای ساحلی، عرشه ها و حتی رمپ های بارگیری از PUهای آلیفاتیک استفاده کرده است.

این پوشش ها در برابر خش نیز مقاوم هستند. بنابراین در کاربردهای تجاری، ما اغلب یک پوشش پلی اورتان شفاف را روی یک کف اپوکسی به عنوان یک لایه محافظ بدون خش اعمال می شود.

کاربردهای رایج کفپوش پلی اورتان

خاصیت ارتجاعی کف های پلی اورتان مزایای زیادی دارد. یکی دیگر از کاربردهای رایج کف های پلی اورتان در اتاق های انجماد است. اپوکسی ها زمانی که دما به زیر صفر درجه سانتیگراد می رسد خوب کار نمی کنند. هنگامی که دما به زیر صفر می رسد، آنها تمایل به شکستن دارند زیرا آنها فقط خاصیت کشسانی برای مقاومت در برابر چنین دماهای پایینی ندارند. این جایی است که ما معمولاً یک پوشش کف پلی اورتان به ضخامت 2 میلی متر اعمال می کنیم . این یک سطح الاستیک خوب ایجاد می کند که امکان حرکت مکرر کامیون های پالت را بدون هیچ گونه آسیبی فراهم می کند.

کفپوش پلی اورتان در اتاق انجماد

ما همچنین روکش های PU الاستیک ضخیم را در سالن های ورزشی، مدارس و فضاهای تجاری نصب می کنیم. بافت آنها نرم و براق نیست. سطح الاستیک تمایل دارد تا مقداری از ضربه های ناشی از ترافیک پا را جذب کند و بنابراین سطحی دوستانه تر برای راه رفتن افراد می کند.به خصوص در مدارس، امکانات ورزشی و حتی استودیوهای یوگا، چنین پوشش هایی مناسب و ایمن در نظر گرفته می شوند. در نهایت برخی از انواع کفپوش های PU معمولاً در کاربردهای صنعتی سنگین استفاده می شوند. PU های مبتنی بر سیمان اغلب بر روی سطوحی که باید با آب بسیار داغ تمیز شوند، اعمال می شود. به عنوان مثال در تولید مواد غذایی، اگر سعی کنید یک پوشش معمولی را با آب در دمای 70 درجه سانتیگراد بشویید، به احتمال زیاد سطح تحت یک شوک حرارتی قرار می گیرد که می تواند باعث پوسته شدن سطح شود. سیمان پلی اورتان سیمانی می تواند چنین ضربه ای را تحمل کند. علاوه بر این چنین سطوح سیمانی در برابر انواع مختلف اسیدها نیز مقاوم هستند.

کفپوش پلی اورتان چیست؟

نصب کفپوش پلی اورتان

نصب چنین پوشش هایی فقط باید توسط متخصصان انجام شود. در حالی که استفاده از اپوکسی آسان تر است، استفاده از پوشش های کف پلی اورتان بسیار چالش برانگیزتر است. پلی اورتان به رطوبت بسیار حساس است. کوچکترین رطوبت می تواند باعث واکنش شیمیایی شود. ما فقط از رطوبت در بستر صحبت نمی کنیم، بلکه رطوبت موجود در جو را نیز در نظر می گیریم.

پلی اورتان، پس از پخت، پوشش مجدد بدون انجام برخی از آماده سازی سطح قبلی، بسیار دشوار است. اما حتی تلاش برای سنباده زدن سطح پلی اورتان نیز چالش برانگیز است. به عنوان مثال، سنباده زدن سطح اپوکسی نسبتاً آسان است. اما روکش PU به دلیل خاصیت ضد خش بودنش به این راحتی خراش نمی دهد.

پوشش های شفاف پلی اورتان اغلب با کشش سطحی مشکل دارند. مسئله دیگر این است که آنها به میکرو گرد و غبار بسیار حساس هستند که می تواند منجر به به دام افتادن گرد و غبار شود.

پلی یورتان های سیمانی قبل از اجرای کف نیاز به لنگر انداختن دارند. علاوه بر این، از آنجایی که بیشتر PUS تمایل به درمان خیلی سریع دارند، به یک پرسنل خوب سازماندهی شده و با تجربه نیاز دارید تا کف را به سرعت و بدون هیچ مشکلی اعمال کنند.

در آخر می خواهم از شما بپرسم تجربیات شما در مورد کفپوش پلی اورتان چیست؟ شما می توانید از قسمت نظرات درباره ی تجربیات خود و سایر موارد نظر بدهید.

امکان ارسال نظر وجود ندارد!