گروت سیمانی و اصول اجرا - آراسته پوشش مهیا - آرپوم

گروت سیمانی و اصول اجرا - آراسته پوشش مهیا - آرپوم


گروت سیمانی

طراحی گروت زیر صفحه پایه

در این آموزش روش طراحی لایه گروت زیر اتصالات بیس پلیت معرفی شده است. در ابتدا اطلاعاتی در مورد گروت و کاربردهای آن توضیح داده شده و سپس با بیان مشکل راه حل آن معرفی می شود.

گروت سیمانی چیست؟

ACI 351.1R-99 دوغاب را به عنوان مخلوطی از مواد سیمانی و آب، با یا بدون سنگدانه، به نسبت تولید یک قوام قابل ریختن بدون جداسازی اجزای تشکیل دهنده تعریف می کند. همچنین مخلوطی از سایر ترکیبات (مانند پلیمرها) با قوام مشابه.
گروت با سیمان انبساطی، دوغاب سیمان هیدرولیک و دوغاب اپوکسی انواع متداول گروت هایی هستند که می توانند در نصب اتصالات صفحه پایه استفاده شوند. هر کدام از این موارد کاربردها و مشخصات خاصی دارند که در این مقاله به آنها پرداخته نخواهد شد.

چرا از گروت استفاده می شود؟

در نصب اتصالات بیس پلیت به دلایل مختلف از گروت استفاده می شود. یکی از دلایل مهم پر کردن فضاهای خالی سطح بتن برای افزایش اصطکاک بین صفحه فولادی و فونداسیون بتنی است. اجرای صحیح دوغاب یک تماس کامل بین صفحه پایه و پایه برای انتقال نیروهای عادی و جانبی ایجاد می کند که مطمئناً بر رفتار اتصال پایه ستون تأثیر می گذارد.

گروت سیمانی و اصول اجرا - آراسته پوشش مهیا - آرپوم

شکل 1. نمونه اتصال صفحه پایه با گروت سیمانی

چگونه گروت سیمانی مناسب انتخاب کنیم؟

یک سوال مهم این است که چه مقاومت و ضخامتی برای دوغاب در نظر گرفته شود. در راهنمای طراحی AISC 1 توصیه شده است که مقاومت فشاری گروت باید حداقل دو برابر مقاومت فشاری پایه/پایه باشد. همچنین ACI 351.1R-99 مقاومت فشاری 35 تا 55 مگاپاسکال (5000 psi تا 8000 psi برای آن پیشنهاد شده است.
ضخامت لایه دوغاب مورد استفاده در سازه ها بستگی به فاصله بین صفحه پایه و پایه دارد و معمولاً کمتر از 25 میلی متر نیست. همچنین ACI 351.1R-99 حداقل ضخامت ذکر شده را برای گروت های سیمان هیدرولیک در مقادیر مشابه توصیه می کند.
در طراحی اتصالات بیس پلیت، زمانی که پایه بتنی از نظر تنش های باربری بررسی می شود (طبق AISC یا سایر آیین نامه های طراحی)، ممکن است این ایده وجود داشته باشد که طراحی دوغاب باید مشابه پایه بتنی باشد. به این معنی که استحکام دوغاب باید با تنش باربری که از روش‌های معمول محاسبه دستی به‌دست آمده است مقایسه شود. اما می‌خواهم بگویم که وقتی قوانین طراحی برای این تنش باربری پایه‌های بتنی تصویب شد، مطمئناً دوغاب با هر ضخامت گروت قابل قبول خواهد بود! به دلیل مقاومت گروت بیشتر از مقاومت پایه بتن است.

مهندس طراحی چه کاری انجام می دهد؟

حال مهندس طراح چه ضخامت و استحکام متریالی را باید در نظر گرفت؟ بدیهی است که ضخامت و استحکام لازم لایه دوغاب به بارگذاری پایه ستون، محل قرارگیری صفحه پایه روی پایه، محل ستون روی صفحه پایه (ستون متحدالمرکز یا ستون خارج از مرکز) و حتی آرایش سفت کننده ها بستگی دارد!

چرا زیر ستون های فولادی دوغاب وجود دارد؟

دوغاب بتن در اکثر اتصالات پایه ستون برای تسهیل فرآیند ساخت و ساز و اطمینان از برقراری تماس کامل بین صفحه فولادی و پایه بتنی استفاده می شود.

هدف از گروت زیر بیس پلیت ها چیست؟

هدف اصلی از دوغاب زیر صفحات پایه دستگاه کاهش ارتعاش و حفظ یکپارچگی ساختاری با فونداسیون تا زمانی که دستگاه قابل کار است است. انتخاب ماده گروت مناسب و استفاده از روش صحیح قرار دادن برای تراز، یکپارچگی و طول عمر دستگاه بسیار مهم است.

آیا زیر پلیت های پایه گروت لازم است؟ ترک‌های دوغاب و اطراف صفحه پایه دوغاب‌های سیمانی به انبساط متکی هستند تا خواص غیر انقباضی مورد نیاز یک دوغاب بلبرینگ دقیق را فراهم کنند. این انبساط باید در زیر صفحه پایه محصور شود، اما اگر اجازه داده شود آزادانه منبسط شود، ممکن است دوغاب به دلیل انقباض ترک بخورد.

چرا صفحه پایه زیر ستون مورد نیاز است؟

هنگامی که یک صفحه پایه را در زیر ستون تهیه می کنید، بار به یک منطقه بزرگتر پراکنده می شود و پس از آن اگر به یک پایه بتنی منتقل شود، سیستم ایمن است. به طور خلاصه از پایه ستون برای پخش بار از یک ستون فولادی به یک پایه بتنی استفاده می شود.

چگونه صفحات پایه فولادی را گروت می کنید؟

تزریق زیر صفحات فولادی و فولادی

آیا گروت تحمل بار دارد؟

پشتیبانی ارائه شده توسط گروت، ناحیه باربری موثر (EBA) است. این می تواند تحت تأثیر نشت گروت، صفحه ناهموار، جمع شدن دوغاب، اختلاط ناکافی دوغاب، روش قرار دادن اشتباه، جریان ضعیف دوغاب یا حفره های هوای محبوس شده باشد.

آیا گروت قویتر از بتن است؟

علاوه بر این، گروت درشت حاوی سنگدانه های بزرگتری نسبت به ملات یا گروت ریز است. بتن نیز نباید جایگزین گروت شود. سنگدانه درشت در بتن به طور کلی برای بیشتر حفره های دوغاب سنگ تراشی بیش از حد بزرگ است. همچنین در بتن ریخته‌شده در محل، نسبت آب به سیمان پایین برای استحکام مهم است.

آیا گروت بدون انقباض ترک می خورد؟

ملات های تعمیری مبتنی بر سیمان، گروت های بدون انقباض یا بتن ممکن است در مواجهه با شرایط آب و هوایی گرم، ترک های انقباض پلاستیکی ریز ایجاد کنند. ملات های تعمیری سیمانی و دوغاب های بدون انقباض دارای حداقل و حداکثر دمای کاربرد و همچنین دمای مواد مورد نیاز هستند.

چرا تزریق گروت مورد نیاز است؟

از گروت به عنوان پرکننده برای اتصالات بین کاشی ها پس از ست شدن کاشی که نصب می کنید استفاده می شود. این کمک می کند تا کثیفی و زباله در بین و زیر کاشی شما قرار نگیرد. استحکام و استحکام را به نصب کاشی اضافه می کند.

انواع پایه های ستون چیست؟

پایه های ستون دو نوع هستند. پایه دال، و. پایه های گسسته.

سوراخ دوغاب گروت چیست؟

سوراخ دوغاب گروت یکی از سوراخ های پرده دوغاب. هر سوراخی که دوغاب در آن تحت فشار قرار می گیرد تا زمین یا سنگ اطراف را محکم کند.

پایه ستون چیست؟

پایه ستون از یک ستون، یک صفحه پایه و یک مجموعه لنگر تشکیل شده است. پایه ستون معمولاً توسط یک دال بتنی یا یک زیرسازه (مثلاً یک پی شمع) پشتیبانی می شود.

چگونه می توان ضخامت یک صفحه را محاسبه کرد؟

حجم صفحه را بر مساحت سطح تقسیم کنید تا ضخامت آن را محاسبه کنید. در این مثال، ضخامت 15.5 سانتی متر مکعب / 96.774 سانتی متر مربع = 0.16 سانتی متر یا 1.6 میلی متر است.

چگونه می توانم یک ستون بیس پلیت بسازم؟

صفحه پایه باید از اندازه، سختی و استحکام کافی برای انتقال نیروی فشاری محوری از ستون به فونداسیون از طریق مواد بستر، بدون تجاوز از مقاومت باربری موضعی فونداسیون برخوردار باشد. 1- صفحات پایه معمولاً از صفحه S275 یا S355 شعله برش یا اره می شوند.

امکان ارسال نظر وجود ندارد!